Aplikacje na telefon wspierające kształcenie słuchu

with Brak komentarzy

Aplikacje na telefon wspierające naukę kształcenia słuchu

W tej całej zawierusze związanej z nauczaniem w dobie zarazy, przejrzałam naprawdę wiele aplikacji wpierających kształcenie słuchu. Oczywiście przegląd i opinia na ich temat jest czysto subiektywna. Patrzę na nie dość krytycznie i zwracam uwagę na to, żeby uczeń, którego bardzo dobrze znam (pod względem jego potrzeb, możliwości i ograniczeń) bez pomocy rodzica potrafił i rozumiał działanie aplikacji, zwłaszcza że większość z nich jest anglojęzyczna.

Kolejność omawianych appek jest przypadkowa. W podsumowaniu pokuszę się o polecenie tych, które zasługują na uwagę a nawet na upgrade 🙂

Aplikacje wspierające kształcenie słuchu:

 1. Meludia

  Jest to aplikacja francuska oparta na metodzie Meludia. Założeniem tej metody jest nauka muzyki w taki sam sposób, jak uczymy się języka: poprzez słuchanie i powtarzanie a dopiero później poprzez analizę i teorię. Aplikacja pozwala na kształcenie słuchu oraz rozwijanie zdolności muzycznych na różnych poziomach zaawansowania, od podstawowego (Discovery – odkrycie), po ekspercki (Expert). Łącznie 4 poziomy. Na każdym poziomie mamy dostęp za darmo do 5-ciu pierwszych ćwiczeń. Pozostałe 145 ćwiczeń na każdym z poziomów: Discovery, Intermediate, Advanced i Expert są płatne.

Zacznę od plusów tej appki:

+ Interfejs jest bardzo przejrzysty. Jedyny problem, jaki się u mnie pojawił, to jak poprawić źle wybrany dźwięk w trakcie ćwiczenia. Po kilku próbach doszłam do tego, ale nie jest to intuicyjne. Wystarczy kliknąć w źle wybrany dźwięk i na panelu wybrać właściwy.

+ Można ustawić sobie tempo prezentowanej melodii.

+ Można zmienić instrument, który gra melodię (gitara, fortepian, harfa). Niestety dźwięki midi.

+ Możemy zmienić dźwięk, od którego grana jest melodia,

+ Możemy zwiększyć lub zmniejszyć ilość nut do powtórzenia (zakres od 2 do 12 nut).

+ Jest to aplikacja, która usprawnia pisanie dyktand melodycznych (mamy do rozpoznania i powtórzenia tylko konkretne wysokości dźwięków, bez oznaczeń metrycznych i schematu rytmicznego).

Minusy tej appki:

– Brak wersji polskiej. Na szczęście nieznajomość języka angielskiego nie zakłóca pracy z ćwiczeniami.

– Jeśli chcemy często korzystać z appki to warto wykupić dostęp do całego jednego poziomu, lub do całej aplikacji. Koszt upgradu za jeden poziom: 12,99 zł, a za całość 42,99 zł.

– Powtarzając słyszane wysokości dźwięków nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaki usłyszeliśmy interwał (nauka wg założeń metody). Powtarzamy zatem konkretne usłyszane wysokości dźwięków.

kształcenie słuchu aplikacje

2.  Perfect Ear

Aplikacja ta pozwala na kształcenie tematyczne, tj. interwały, skale, akordy. Oprócz ćwiczeń słuchowy mamy dostęp także do teorii muzyki na dany temat. Ciekawą opcją jest powtarzanie lub budowanie głosem konkretnego zadania, np. zaśpiewaj od podanego dźwięku interwał 4 w górę.

Plusy appki:

+ W języku polskim.

+ Fajną opcją jest możliwość zagrania słyszanego interwału na interaktywnej klawiaturze fortepianowej, zanim wybierze się odpowiedź.

Minusy appki:

– Ćwiczenia z interwałami powyżej seksty (6>, 6) są niedostępne w darmowej wersji

– Problemem tej aplikacji jest jej nierzetelność! Mam wrażenie, że nikt nie robił korekty merytorycznej treści, które są w zakładce teoria. Appka została po prostu słowo w słowo przetłumaczona, tak jakby ktoś wrzucił całą jej treść w google translator i umieścił w aplikacji. Stąd mamy pojęcie unisono czysta(!) a nie pryma czysta, czy pojęcie tonów (oznaczanych literą T) a nie całych tonów (C). To tylko drobnostki, ale wprowadzają chaos w głowie ucznia. Są tam treści, które w większym stopniu rozmijają się z prawdą a nawet są karygodnym błędem.

– Funkcja związana ze śpiewaniem przestała być dla mnie interesująca, ponieważ mimo czysto intonowanych przeze mnie dźwięków, traktowała zadanie jako źle wykonane. Niezbędna dla tej funkcji jest absolutna cisza w trakcie pracy.

kształcenie słuchu aplikacje

 1. Kształcenie słuchu – Functional Ear Trainer 

  Aplikacja stworzona przez Alaina Benbassata. Zapis słyszanej melodii jest realizowany za pomocą klikania we właściwe stopnie gamy.

  + Jest to niewątpliwie plus tej metody. Nie ogranicza nas widok znaków przykluczowych czy konkretnych wysokości dźwięków. Uczymy się słyszeć stopniami gamy. Muszę jeszcze dodać, że zawsze na początku ćwiczenia grana jest kadencja w tonacji danego zadania po to, by mieć punkt odniesienia (T-S-D).

Minusy:

– Zdecydowanie metoda dla uczniów klas starszych.

– Pojawia się w tej aplikacji ten sam problem, co w poprzedniej. Aplikacja przetłumaczona jak z translatora zupełnie bez przystosowania jej do polskich określeń muzycznych oraz bez korekty merytorycznej.

aplikacje z kształcenia słuchu

 1. Complete Ear Trainer

  Aplikacja w angielskiej wersji językowej a co za tym idzie z kompletnie różną od naszej nomenklaturą muzyczną. Polecam tym, którzy uczą się teorii muzyki po angielsku.

kształcenie słuchu aplikacje

5.  Perfect Ear Trainer 

Tylko w angielskiej wersji językowej z angielską nomenklaturą. Fajna i bardzo prosta aplikacja do ćwiczenia słuchu z zakresu rozpoznawania interwałów and that’s all 🙂

 1. Theta Music Trainer

  Tylko w angielskiej wersji językowej z angielską nomenklaturą. Bardzo fajna aplikacja obfitująca w ciekawe gry muzyczne z zakresu kształcenia słuchu wspierająca pracę nad teorią muzyki jak również rozwojem słuchu.

kształcenie słuchu aplikacje na telefon

Podsumowując:

Najkorzystniej, jeśli chodzi o przejrzysty interfejs, metodę pracy i intuicyjność wypada Meludia. Polecam ją na każdym poziomie zaawansowania. Mimo iż appka jest w języku angielskim, bariera językowa nie przeszkadza w zrealizowaniu zadania.

Dla tych, którzy uczą się teorii muzyki po angielsku odsyłam do Complete Ear Trainer, Perfect Ear Trainer (jeśli chcemy tylko poćwiczyć rozpoznawanie interwałów), czy Theta Music Trainer.

Jeśli chodzi o  appkę Perfect Ear … Być może w wersji anglojęzycznej jest ok. W polskiej wersji dla mnie nie do przyjęcia. Bełkot teoretyczny, który wprowadza chaos. Do zaakceptowania są dla mnie ćwiczenia słuchowe.

Brak merytorycznej korekty i przystosowania do polskiej nomenklatury muzycznej w Kształceniu słuchu – Functional Ear Trainer zakłuca proces edukacji (Fis- dur zapisana jako F# major). Appka do przyjęcia dla starszych uczniów.

Newsletter umuzykalniam

No spam guarantee.